ارگ گستر اسپادانا
مهندسی ساختمان و تاسیسات
محصولات
تصاویر
کاتالوگ محصولات
مقالات
سوابق و پروژه ها
درخواست عاملیت فروش
تماس با ما
داکت اسپلیت
دستگاه vrf
فن کویل
دستگاه هواساز
روفتاپ پکیج
چیلر
کندانسور
کمپرسور
اواپراتور
اسپلیت
مقایسه ی چیلر و vrf
اواپراتور

اواپراتور یکی از چهار قسمت اصلی سیستم های تبرید می باشد. در اواپراتور ماده ی مبرد گرما را از مواد و محیط داخل اواپراتور جذب نموده و آن ها را سرد می کند. اواپراتور می تواند برای سرد کردن آب هوا یا هرنوع مایع و گازی به کار برده شود.

 

اواپراتور های انبساط مستقیم:

 

به اواپراتوری گفته می شود که ماده ی مبرد جریان یافته در اخل کویل لوله های آن ها از طریق شیر انبساط یا لوله مویین تغذیه شود. وقتی مبرد در میان کویل اواپراتور جریان می یابد گرما را از آب یا هوا گرفته و آن ها را سرد می کند.

 

این جذب گرما باعث تغییر حالت مبرد از مایع به بخار می شود. در این فرآیند هیچ گونه تغییر دمایی نداریم. تا زمانی که تمام مایع مبرد تبخیر نشده است دما تغییری نمی کند.

 

انواع اواپراتور های انبساط مستقیم:

 

اواپراتور کویلی پره دار یکی از انواع اواپراتور انبساط مستقیم است. در این اواپراتور ها ماده مبرد در داخل لوله جاری شده و پره های آلومنیومی باعث افزایش سطح گرمایی می شوند.

 

اواپراتور ها می توانند طبیعی (بدون فن) یا اجباری (بافن) باشند.

 

اواپراتور های کویلی پره دار معمولا از نوع جریان اجباری می باشند. با استفاده از این نوع اواپراتور ها می توان در موقعیت های مختلف هوا را سرد کردسپس هوای سرد را به وسیله ی کانال ها به فضاهای مورد نظر فرستاد.

 

تعداد پره در اواپراتور های پره دار بین7تا14 پره در هر اینچ خواهد بود. تعداد پره های بیشتر انتقال حرارت بیشتری را نیز به همراه دارد ولی اشکالی که دارد این است که افت فشار هوا بیشتر شده و در صورتی که هوا فیلتر نشده باشد فاصله ی بین پره هابه سرعت مسدود می شود. نوع دیگر اواپراتور های انبساز مستقیم بدون پره بوده و به اشکال گوناگون ساخته می شود.

 

این نوع اواپراتور ها بدون فن بوده و با جریان طبیعی هوا انتقال حرارت در ان ها صورت می گیرد. در دستگاه ها یافضاهایی که به جریان هوای کمی احتیاج دارند و محصولات نیز به رطوبت کمی احتیاج داشته باشند از این نوع اواپراتور ها استفاده می گردد.

 

این اواپراتور معمولا در دستگاه های سرد کننده خانگی مانند یخچال ها و فریزر ها نصب و استفاده می شود.

 

یک نوع دیگر از اواپراتور ها که در دستگاه های چیلر بکار برده می شود بنام اواپراتور پر است.

 

در این نوع اواپراتور ها به لحاظ این که کویل آب کاملا در داخل مایع مبرد غوطه ور است دارای راندمان بسیار خوبی است .

 

مایع مبرد پس از جذب گرمای اب داخل کویل تبخیر شده و به سمت کمپرسور بر می گردد. آب دستگاه هواساز یا فن کویل ها با دمای 12درجه سلسیوس وارد اواپراتور شده پس از تبادل گرما با ماده ی مبرد با دمای7درجه سلسیوس به داخل ساختمان پمپ می شود.

 

عمل تقطیر در اواپراتور ها:

 

اگر شما یک لیوان آب یخ را روی میز بگذارید طولی نمی کشد که سطح خارجی لیوان مرطوب می شود . خیسی سطح خارجی لیوان همان بخار آب هوای اطراف لیوان می باشد که در اثر تماس با سطح سرد لیوان، تقطیر شده و تبدیل به قطرات آب می شود. وقتی که هوا به وسیله ی واپراتور خنک می شود معمولا عمل تقطر رخ می دهد. اگر دمای سطح اواپراتور پایین تر از دمای انجماد آب باشد، آب تقطیر شده بر روی اواپراتور منجمد می شود.

 

در اواپراتور های صفحه ای در اثر کارکرد سیستم برودتی به تدریج به ضخامت یخ افزوده شده و قبل از اینکه ضخامت یخ به مقدار قابل توجهی برسد باید از آن جدا گردد.

 

در اواپراتور های فین دار با جریان اجباری هوا که در دمای پایین تر از نقطه ی انجماد کار می کنند بایستی در هر روز چندین مرتبه عمل دیفراست یا همان ذوب برفک انجام گیرد.

 

اواپراتور هایی که در دمای بین 0تا10 درجه سلسیوس کار می کنند آب حاصل از تقطیر بخار از میان پره ها پایین ریخته و در سینی کف اواپراتور جمع شده و به بیرون منتقل می شود.

 

اواپراتور به ظرفیت3 تن تبرید برای سرد کردن فضای ساختمانی به مساحت165متر مربع به آسانی می تواند بیش از 7.5 لیتر در ساعت آب تقطیر کند.

 

فشار کاری اواپراتور:

 

دمای مبرد داخل اواپراتور ، مشخص کننده ی فشار داخلی آن می باشد چنان چه دمای اواپراتور پایین تر از1- تا3- درجه سلسیوس برسد سطح اواپراتور به اندازه ی کافی سرد می شود که آب تقطیر شده را منجمد کند.

 

پخش کننده ها در اواپراتور:

 

اگر کویل اواپراتور تنها یک لوله خم شده باشد تمام ماده ی مبرد ناچارا بایستی از همان مسیر عبور نماید در کویل های بزرگتر اجرای چنین کاری به خاطر افت فشار شدیدی که ایجاد می کندعملا ممکن نیست.

 

ایجاد دو مسیر موازی در کویل اواپراتور بستگی به مقدار مبرد جریانی دارد. در اواپراتور با کویل بزرگتر حتی ممکن است از 15تا20 مسیر جدا از هم تعبیه شود تا جوابپوی سیستم باشد.

 

در اواپراتور با مسیر های بیشتر برای پخش مساوی ماده ی مبرد جریانی از وسیله ای به نام تقسیم کننده استفاده می کنند.

 

در این سیستم ها مایه مبرد خروجی از مخزن دخیره وارد شیر انبساط شده و بصورت مخلوط مایع و بخار شیر انبساط را ترک کرده و قبل از ورود به کویل اواپراتور ، وارد پخش کننده می شود.

 

در داخل پخش کننده ی ماده ی مبرد بصورت مساوی برای تمام مسیر ها تقسیم شده و پس از جذب گرمای فضا نهایتا در قسمت انتهای کویل به وسیله ی یک عدد جمع کننده یا کلکتور گاز مبرد جمع شده و به سمت کمپرسور هدایت می شود.

 

استفاده از پخش کننده در اواپراتور باعث می شود که افت فشار در تمام مسیر ها با هم مساوی شده و در نهایت افت فشار کلی در اواپراتور کاهش می یابد. در اواپراتور با اندازه ی بزرگتر می توان از دو عدد تقسیم کننده و دو عدد جمع کننده کار گذاشت که هرکدام مستقل از هم عمل می کنند.

 

جهت جریان هوا از روی کویل اواپراتور:

 

سمت ورودی و خروجی هوا از روی اواپراتور خیلی شبیه هم می باشد. بنابراین در موقع نصب آن باید توجه شود که برعکس قرار نگیرد زیرا موجب کاهش ظرفیت اواپراتور می شود برای نصب صحیح کویل اواپراتور همیشه به خاطر بسپارید که هوای سرد در خروج از کویل بایستی با مبرد سرد در تماس باشد.

 

برفک زدایی یا دیفراست: برای اواپراتور هایی که در دمای پایین کار می کنند تا بتوانند دمای فضای مورد نظر را در کمتر از 0درجه سلسیوس نگه دارند بخارات تقطیر شده در روی سطح کویل اواپراتور یخ خواهد بست. این حالت عموما برای فریزر های خانگی می باشد. اگر اواپراتور از نوع صفحه ای باشد کارکرد اواپراتور بدون دیفراست برای روزها حتی هفته ها میسر می باشد. اگر اواپراتور از نوع کویلی فین دار و با جریان اجباری هوا باشد ایجاد برفک و یخ روی کویل به سرعت باعث مشکلاتی می شود. عبور هوای فضای مورد نظر ازمیان فین هایی که سه میلیمتر یا کمتر از هم فاصله دارند محدود می شود. تشکیل یخ به هر ضخامت بر وری کویل و پره جریان هوا از روی اواپراتور را با مشکل مواجه می کند و با کاهش بار اواپراتور ، فشار مکش کمتر شده و مقدار ضخامت یخ روی کویل افزایش می یابد و مدت زمان زیادی نمی کشد که سطح اواپراتور بصورت بلوک یخ در می آید.

 

 

 

 

 

 

 


آب را حمایت کنیم،آب زندگی است....ا
محصولاتتصاویرکاتالوگ محصولاتمقالاتسوابق و پروژه هادرخواست عاملیت فروشتماس با ما