ارگ گستر اسپادانا
مهندسی ساختمان و تاسیسات
محصولات
تصاویر
کاتالوگ محصولات
مقالات
سوابق و پروژه ها
درخواست عاملیت فروش
تماس با ما
داکت اسپلیت
دستگاه vrf
فن کویل
دستگاه هواساز
روفتاپ پکیج
چیلر
کندانسور
کمپرسور
اواپراتور
اسپلیت
مقایسه ی چیلر و vrf
چیلر


چيلرها از دستگاه های تهویه مطبوع هستند که تفاوت آنها با کولرهای گازی در این است که دارای توان و ظرفیت بسیار بالا بوده و ظرفیت آنها با واحد تن تبرید (یک تن برابر است با۱۲۰۰۰ بی تی یو) بیان می شود. چيلرها بیشتردر مکان های بزرگ مسکونی یا صنعتی استفاده می شوند.

چیلر تراکمی

در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده(اواپراتور) می‌شود که در فشارکمتری قرار دارد این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباطند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.

 

انواع چیلر تراکمی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی

چیلر تراکمی اسکرو

چیلرهای تراکمی اسکرال Scroll

چیلر سانتریفیوژ


چیلر اسکرو

نسل جدیدی از چیلر در صنعت تهویه مطبوع،چیلر اسکرو هستند. وجه تسمیه آن استفاده از کمپرسورهای مارپیچ یا اسکرو است. از ویژگیهایمهم این کمپرسورها قابلیت کنترل ظرفیت، راندمان بالا نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی،جریان راه اندازی پایین، تعداد قطعات کم و است.

 

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال نام خود را از کمپرسور بکاررفته در سیکل تبرید خود گرفته­ است.ساختمان این کمپرسورها از دو حلزون غیر هم محور تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرکاست. این کمپرسور نیز مانند نوع اسکرو از نسل جدید و جایگزین کمپرسورهای رفت و برگشتیاست.

 

کنترل کننده‌های فشار در چیلر تراکمی

کنترل فشار بالا و پایین

این وسیله جهت کنترل کردن فشار دستگاه می‌باشد، دولوله موئین در این کنترل وجود دارد که لوله LP را به قسمت مکش کمپرسور متصل کرده و لوله HP را به قسمت فشار بالا.

در سیستم چیلر کمپرسور باید با فشار مکش و دهش معینی کار کند. هرگاه از این فشار کمتر یا بیشتر شود این کنترل عمل کرده و دستگاه را خاموش می‌کند.کنترل فشار بالا و پایین قابل تنظیم می‌باشد.

در چیلر تراکمی با کندانسور آبی معمولاً فشار پایین را روی۳۰ psi و فشار بالا را روی psi۲۲۰ و با کندانسور هوایی فشار پایین را روی ۴۰ و فشار بالا را روی۲۵۰ psiمی‌توان تنظیم کرد.

اگر کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شود باید از سیستم رفع عیب شده و کلید ریست را فشار دهیم ولی اگر بر اثر فشار پایین قطع شود دوباره براثر افزایش گاز دستگاه روشن می‌شود.


کنترل فشار روغن

این وسیله جهت کنترل کردن مداوم فشار روغن کمپرسور می‌باشد. اگردر کمپرسور فشار روغن نباشد باعث صدمه دیدن آن می‌شود. کنترل روغن دارای دو لوله موئین می‌باشد که یکی از آنها به قسمت ساکشن (مکش) کمپرسور و دیگری به قسمت فشار روغن کمپرسور متصل می‌شود. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حداقل ۱۰ psiفشار باشد در غیر این صورت کنترل روغن فرمان قطع می‌دهد. هنگامی که کنترل روغن احساس کند که فشار زیر ۱۰ psi است یک هیتر در داخل کنترل روغن شروع به گرم شدن می‌شود و پس از تقریباً ۹۰ ثانیه حرارت هیتر باعث قطع شدن جریان شده و کمپرسور خاموش می‌شود.


اصول کار چیلر تراکمی

اصول کار چیلر تراکمی بدین شکل می‌باشد که سیال مبرد وارد لوله‌ هایا به اصطلاح تبخیر کننده که در داخل اتاق یا محلی که می‌خواهیم سرد کنیم می‌شود گرمااز هوای اتاق به سیال مبرد داده می‌شود و سیال در نتیجه گرفتن گرما تبخیرمی‌شود و درعوض درجه حرارت اتاق پایین می‌آید. 


اجزای چیلر تراکمی

کمپرسور : کمپرسور نسبت به ظرفیت و طراحی چیلر می تواند از نوع رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و در برخی موارد حلزونی می باشد.

کندانسور : کندانسور بسته به مدل، طراحی و ظرفیت چیلر می توانداز نوع آبی یا هوایی باشد. کندانسور آبی در چیلر معمولا از نوع پوسته و لوله و یا صفحه ای می باشد و جهت تبادل حرارتی آب با مبرد و تامین آب سرد، نیاز به یک برج خنک کننده می باشد که به تاسیسات آن اضافه می گردد. کندانسور هوایی چیلر دردو نوع طراحی می گردند: در نوع اول، کندانسور از چیلر جدا بوده و در فضایی که با هوای آزاد در ارتباط باشد نصب می گردد و در نوع دوم، کندانسور بر روی بدنه چیلر نصب می گردد که در این صورت چیلر باید در فضای آزاد نصب گردد.

شیر انبساط : شیر انبساط چیلر بسته به طراحی آن می تواند از نوع ترموستاتیک، فشاری و یا الکترونیک باشد.

اواپراتور : اواپراتور چیلر می تواند از نوع پوسته و لوله، پوسته و کویل و یا صفحه ای باشد و جهت جلوگیری از اتلافات حرارتی بدنه آن عایق می گردد.


انتخاب چیلر

·       در زمان جستجو برای چیلر های صنعتی باید مشخصات زیر را در نظر داشت:

·       هزینه کل چرخه عمر

·       منبع تغذیه چیلر

·       رتبه IP چیلر

·       ظرفیت سرمایش چیلر

·       ظرفیت اواپراتور

·       جنس اواپراتور

·       جنس کندانسور

·       ظرفیت کندانسور

·       دمای محیط

·       نوع موتور فن چیلر

·       سطح سروصدا

·       جنس لوله کشی داخلی

·       تعداد کمپرسور

·       نوع کمپرسور چیلر

·       تعداد مدارات تبرید

·       ملزومات مایع خنک کن

·       دمای سیال خروجی

·  COP  (نسبت بین ظرفیت تبرید بر حسب تن تبرید به انرژی مصرف شده توسط کل چیلر به کیلووات). برای چیلرهای متوسط تا بزرگ COP باید بین 5/3 تا 7 باشد که اعداد بزرگ تر به معنی راندمان بالاترمی باشد. راندمان چیلر اغلب بر حسب کیلووات در هر تن تبرید (KW/RT) مشخص می شود. 

 

تقسیم بندی انواع چیلر ها

یکی از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی که از دیر باز تا بحال بطور رایج برای ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرد چیلرها می باشند که به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

·        چیلرهای تراکمی آب خنک

·        چیلرهای تراکمی هوا خنک

·        چیلرهای جذبی

در چیلرهای تراکمی نیز مانند سایر سیکلهای تبرید، گاز مبرد توسط کمپرسور فشرده و متراکم می شود. گاز متراکم شده با دمای بالا با عبور از کندانسور که توسط آب یا هوا خنک می شود، تبدیل به مایع می شود.سپس از شیر انبساط عبور کرده و به اواپراتور وارد می شود. در اواپراتور مبرد ازمحیط بیرون گرما گرفته و تبدیل به بخار می شود و در محیط مجاور اواپراتور ایجادبرودت می کند.

 

تفاوت چیلرهای آب خنک و هوا خنک

تفاوت چیلرهای آب خنک و هوا خنک درکندانسور به کار گرفته شده می باشد. کندانسور آبی که نیازمند برج خنک کننده بوده وکندانسور هوایی که بی نیاز از آب بوده و توسط هوا خنک می شود.

با توجه به کاهش و صرفه جویی مصرف آب که افزایش طول عمر تاسیسات را در بر دارد و فضای کمتر مورد نیاز برای جایگزینی چیلر، چیلرهای هوا خنک امروز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 در چیلرهای آب خنک به علت حجم بالای تبخیر آب و تامین آب از دست رفته، مصرف کننده هزینه بالایی را متحمل می شود. تبخیر آب موجب گذاشتن رسوبات دربرج خنک کن می شود و سختی آب نیز افزایش پیدا می کند، در نتیجه هزینه ای اضافی جهت سختی گیری آب و جداسازی رسوبات را در بر می گیرد.


چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده(Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) بجای کمپرسور استفاده می‌گردد. عمومی‌ترین خنک‌کننده درچیلرهای جذبی سیستم برمید لیتیم (لیتیوم برماید) است. در این سیستم، در قسمت جذب کننده،بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب شده و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیلبه بخار می‌شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع درمی‌آید و سپس در خنک‌کننده که تحت فشار ۰٫۰۱ اتمسفر دوباره به بخارتبدیل می‌گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود رااز محیط خنک‌کننده می‌گیرد و باعث ایجاد برودت می‌گردد سپس بخار آب ایجاد شده درخنک‌کننده به جذب کننده منتقل می‌گردد و دوباره این چرخه تکرار می‌شود.

 

انواع چیلر جذبی

۱- گروه تک اثره (Single effect)

که خود به سه دسته چیلرهای تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره باتغذیه آب داغ (دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم (دمای زیر۱۰۰درجه سانتیگراد) تقسیم می‌شوند که نحوه کار آنها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یکمولد حرارتی می‌باشند.

 

۲- گروه دو اثره (Double effect)

که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه‌بندی می‌شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبریدکامل تری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌است.


تفاوتهای اصلی چیلرهای جذبی وتراکمی عبارتند از:

الف چیلرهای تراکمی برای گردش مبرد از کمپرسوراستفاده می کنند در حالی که چیلرهای جذبی فاقد کمپرسور بوده وبه جای آن از انرژی گرمایی منابع مختلف استفاده کرده و غلظت محلول جاذب را تغییر میدهند ، همچنان که غلظت تغییر می کند، فشار نیز در اجزای مختلف چیلر تغییر می کند .این اختلاف فشار باعث گردش مبرد در سیستم می گردد.

ب ژنراتور و جذب کننده درچیلرهای جذبی جایگزین کمپرسور در چیلرهای تراکمی شده است.

ج درچیلرهای جذبی از یک جاذب استفاده می شود که معمولا آب یا نمک لیتیوم بروماید است.

د مبرد در چیلرهای تراکمی یکی از انواع کلروفلئوروکربن ها یا هالوکلروفلئوروکربن ها است در حالی که در چیلرهای جذبی مبرد معمولا آب یا آمونیاک است.

ه چیلرهای تراکمی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی الکتریکی تأمین می کنند در حالی که انرژی ورودی به چیلرهای جذبی از انرژی گرمایی منابع مختلف به ژنراتور تأمین می شود.


 ضریب عملکرد چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی

ضریب عملکرد چیلرهای جذبی تک اثره بین 0/6 الی 0/8 است.

ضریب عملکرد چیلرهای جذبی دو اثره ۱ است.

ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی بین ۲ تا 6/1 است.


چیلر جذبی آب گرم (Hot water Absorption Chiller)

در چیلر های جذبی آب گرم مولد حرارتی از آب گرم تغذیه می کند.

 

چیلر جذبی بخار (Steam Fired Absorption Chiller)

چیلر جذبی بخار دارای مولد حرارتی است که با بخار داغ تغذیه می شوند.

 

چیلر جذبی شعله مستقیم (Direct Fired Absorption Chiller)

چیلر جذبی شعله مستقیم  از  نسل جدید چیلر های جذبی بوده که مبدل حرارتی آنبه صورت مستقیم با شعله در تماس است.


مزایای چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی

چیلر تراکمی با توجه به نوع ماده مبرد و داشتن کمپرسور در ظرفیت‌هایبرابر، از چیلر جذبی کم‌حجم‌ترند و جای کم تری اشغال می‌کنند. در واقع از لحاظ وزنیو حجمی چیلر تراکمی آب خنک نسبت به چیلر جذبی فضای کمتری در موتورخانه اشغال می کندو از لحاظ حجمی و وزنی در حدود ½ چیلر مشابه جذبی وزن و حجم دارند.

ضریب عملکرد (COP) بالاتر نسبت به چیلر جذبی مشابه.

مصرف انرژی اولیه کمتر

مصرف آب کمتر

امکان استفاده بهینه از سیستم‌های جذبی خصوصا در ظرفیت‌های زیاددر مناطق گرم و مرطوب وجود ندارد. اما در همین مناطق می­توان از چیلرهای تراکمی استفادهنمود.

اثرات به مراتب کمتر زیست محیطی نسبت چیلر جذبی.

پیک زدایی مصرف برق در ساعات اوج بار (ساعات 19 الی 23) با استفادهاز سامانه کنترلر سرمایش تراکمی

ظرفیت پائین تر برجهای خنک کن و سیستم پمپاژ به برجها

مقایسه بین چیلرهای مذکور، تنها در صورتی قابل انجام است کهامکان انتخاب انواع چیلر وجود داشته باشد، در غیر اینصورت مقایسه و نتیجه گیری در موردنوع خاصی، صحیح نیست. پارامترهایی از قبیل: شرایط آب و هوایی، قیمت دستگاه،  قیمت انرژی، هزینه نگهداری، عمر مفید تجهیزات، ابعاددستگاه، تجهیزات پیرامونی، هزینه نصب، هزینه بیمه و مالیات دستگاه، هزینه انرژی مصرفیو از عوامل محدود کننده امکان استفاده از انواع چیلرها است. باتوجه به هزینه های بالای انرژی و هزینه های بسیار بالایی که آلایندگی تجهیزات سرمایشیو گرمایشی به کشور وارد می کند، لازم است مهندسین و دست اندکاران صنعت تهویه مطبوع،ضمن در نظر گرفتن سیاستهای کلان کشور در زمینه انرژی، محاسبات هزینه های اقتصادی طرحرا قبل از انتخاب تجهیزات انجام دهند و براساس آن اقدام به انتخاب تجهیزات و تهیه طرح خود نمایند.

فروش داکت اسپلیت در اصفهان،چیلر اصفهان، فن کویل اصفهان، روفتاپ پکیج اصفهان، هواساز اصفهان، داکت اسپلیت، vrf، تهویه مطبوع، تجهیزاتسرمایشی، تجهیزات خنک کننده اصفهان، تهویه مطبوع اصفهان
آب را حمایت کنیم،آب زندگی است....ا
محصولاتتصاویرکاتالوگ محصولاتمقالاتسوابق و پروژه هادرخواست عاملیت فروشتماس با ما