ارگ گستر اسپادانا
مهندسی ساختمان و تاسیسات
محصولات
تصاویر
کاتالوگ محصولات
مقالات
سوابق و پروژه ها
درخواست عاملیت فروش
تماس با ما
داکت اسپلیت
دستگاه vrf
فن کویل
دستگاه هواساز
روفتاپ پکیج
چیلر
کندانسور
کمپرسور
اواپراتور
اسپلیت
مقایسه ی چیلر و vrf
دستگاه هواساز

هواساز چیست ؟

امروزه برای تولید هوای مطبوع و کنترل دما در بسیاری از اماکان عمومی، تجاری و صنعتی از سیستم های هواساز استفاده می شود با استفاده از هواساز می شود در همه ی فصول سال دمای مناسبی در محیط ایجاد کرد و همچنین سیستم هواساز با استفاده از دمپرهای خروجی و ورودی هوا و فیلترهای متعدد سبب تازه سازی هوا در محیط می شود. دربسیاری از مناطق عمومی نظیر سینما، رستوران ها، مراکز خرید و هایپر مارکت ها، مساجد، ادارات، موزه، بانک ها، تالارهای بورس، بیمارستان ها و هتل ها از هواساز به عنوان عالی ترین روش تهویه مطبوع مرکزی در سرتاسر دنیا استفاده می شود. سیستم گرمایش هواساز با استفاده از کویل گرمایی هواساز که با استفاده از آب گرم و یا بخار آب تغذیه می شود در فصول سرد سال ایجاد گرمای مطبوع و یکنواختی در محیط می کند. همچنین در فصول گرم سال کویل سرمایشی با استفاده از آب سرد و یا گاز مبرد دمای محیط را تا دمای دلخواه پایین می آورد.

هواسازهای ساختمانی یا AHR HANDELINGUNIT شکلی سیستم تهویه مطبوع می باشند که امروزه به یکی از عالی ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در جهان تبدیل شده اند. این سیستم ها با مستقل کردن واحدهای مسکونی از یکدیگر در تامین هوای سرد و گرمبا یکی از پارمترهای گرمایش با آبگرم گازسوز هیت پمپ یا المنت برقی نقش به سزائی جهت حذف رادیاتور فن کوئل یا گرمایش از کف ایجاد می کنند.

برای ایجاد هوای تازه در محیط، دمپرهای هوای ورودی و هوای برگشت کاملا قابل تنظیم بوده و می توان میزان ورود و خروج هوا را مدیریت کرد. فیلترهای متعددی در هواساز به کار گرفته می شود تا مانع ورود گرد و غبار، حشرات، ذرات جامد معلق در هوابه هواساز شوند. علاوه بر وجود فیلترهای موجود در هواساز امکان اضافه نمودن فیلترهایی نظیر فیلتر کیسه ای، فیلتر کاغذی، نمدی و رول فیلتر به هواساز می باشد تا با استفاده ازاین فیلترها هوا کیفیت بالاتری داشته باشد. در هواساز ها برای توزیع مناسب هوا در کانالها از فن سانترفیوژ استفاده می شود با استفاده از فن سانترفیوژ، هوای مطبوع کاملا یکنواخت در کانال ها پخش می شود.

هواسازها به دو قسمت تبخیری و تراکمی تقسیم می شوند و در واقع دستگاهی است که گردش هوا را در تهویه سرمایش و گرمایش کنترل می کند .

اکثرا هواسازها جعبه بزرگی هستند که شامل دمنده کویل های گرم و سرد محفظه فیلتر صدا گیرو دمپر هستند.

توضیحی برای دستگاه هواساز با هوای دوگانه

در برخی ساختمان ها شاید شرایط هوای مورد نیاز بخش های مختلف با هم متفاوت باشد. به عنوان مثال، بخشی از ساختمان به حرارت و رطوبت و قسمت دیگر به برودت و خشكی هوا احتیاج داشته باشد. در این صورت فقط راه حل استفاده از سیستم تهویه مطبوع با هوای دوگانه است. همچنین، در مواردی كه احتیاج به كنترل دقیق شرایط هوای رفت باشد باید از این سیستم استفاده كرد. 

در سیستم هوای دوگانه، دستگاه هواساز از دو بخش تشكیل می شود. در یك قسمت رطوبت گیری و سرمایش و در قسمت دیگر رطوبت زنی و گرمایش هوا انجام می گیرد. دو كانال هوای رفت دستگاه هواساز را به ساختمان متصل می كند. در یك كانال هوای گرم و مرطوب و در كانال دیگر هوای سرد و خشك جریان دارد. برای هر اتاق یا بخش ساختمان ازاین دو كانال انشعاب گرفته می شود و قبل از اتاق یا بخش خاص، هوای دو انشعاب به نسبت مناسب كه به وسیله دمپر و دریچه كنترل میزان هوا تنظیم می شود، مخلوط شده وارد اتاقمی شوند. بدین ترتیب، هوای رفت به داخل اتاق ها می تواند برای هر شرایطی كه لازم باشد، تنظیم شود. در صورتی كه یك اتاق فقط به هوای سرد و یا فقط به هوای گرم نیاز داشته باشد، انشعاب مربوط به هوای دیگر مسدود می گردد.

قسمت های گوناگون دستگاه هواساز عبارتند از:

فن یا هواکش

فن یا هواکش، به عنوان یکی از اجزای مهم هواساز جهت جابجایی و جریان هوا در سیستم به کار می‌رود. بسته به نوع هواساز، امکان تعبیۀ فن و هواکش های مختلفی از جمله محوری، سانتریفوژ، فولی و... وجود دارد.

فیلتر

در دستگاه‌های هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می‌شود که عملکرد آنها به صورت زیر است:

برای تصفیۀ ذرات درشت تر از فیلترهای فلزی که قابلیت شستشو دارنداستفاده می‌شود. در مراحل بعدی از فیلترهای هپا و اولپا که از جنس بورو سیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا ۳/. میکرون و ۱۲/۰ میکرون هستند استفاده می‌شود.

 

کویل‌های گرمایش و سرمایش

کویل‌های گرمایش یا با آب داغ یا بخار آب کار می‌کنند یا الکتریکی هستند و کویل های سرمایش با آب مبرد و یا یک ماده مبرد کار می کنند. کویل‌های سرمایش و گرمایش هواساز باید با استفاده از لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند.

رطوبت زن

فرایند رطوبت زنی به وسیله پاشیدن آب از افشانک‌ها یا شبکۀ بخارو عمل رطوبت گیری توسط کویل سرد انجام می‌شود.

 

تجهیزات کنترلی

شامل ترموستات یا گرماسنج برای تنظیم دما، تنظیم‌کننده‌های جریان هوا، رطوبت و غیره.


هواساز ایرواشر مخصوص سالن‌های پرورش قارچ

هواساز اساسی‌ترين دستگاه سالن‌های پرورش قارچ خوراکی در روش کشت مدرن است. تنظيم دما و رطوبت، دی اكسيد كربن و اكسيژن، همچنين شستشوی هوا و جلوگيری از ورود هوای آلوده به داخل سالن و البته سم پاشی خودکار و هوایی که توسط کویل‌های سرمایش مرتبط با یک پکیج خنک‌کن و یا یک چیلر، سرد می‌شود و یا توسط کویل‌های مرتبط با یک بویلر یا المنت‌ های حرارتی گرم می‌شود.


آب را حمایت کنیم،آب زندگی است....ا
محصولاتتصاویرکاتالوگ محصولاتمقالاتسوابق و پروژه هادرخواست عاملیت فروشتماس با ما